Mateřská škola je místo, kde většina předškolních dětí poprvé vstupuje do širšího kolektivu dětí i dospělých. Je to prostředí, ve kterém se utvářejí stravovací návyky, které budou dítě provázet i v dalších letech života.

V mateřské škole "Beruška" je zabezpečen pitný režim po celý den a odpovídající výživa, včetně často opomíjených ryb a luštěnin. Do těchto nepříliš oblíbených pokrmů děti nenutíme, snažíme se pokrmy upravovat tak, aby dětem co nejvíce chutnaly a hlavně se snažíme vysvětlovat, proč je pro organismus dobré a důležité, pokrm jíst. Dítě musí mít čas si na nový pokrm zvyknout. Podle psychologů potřebuje nevyzkoušený pokrm 11x ochutnat, aby ho přijalo za běžnou součást stravy a proto vás prosíme a spolupráci a pomoc, aby vaše dítě získalo i naší zásluhou pozitivní vztah k jídlu a pocit zodpovědnosti ke svému tělu. Dospělí by neměli podléhat nátlaku dítěte a podřizovat se jeho chutím, protože by to mohlo vést k nevyváženému jídelníčku, k přejídání cukry nebo tuky a k následné obezitě.

Zdravá výživa je důležitá pro dětské zdraví a správný růst. Zdravé je jíst:

- hodně zeleniny (je základním pilířem stravy), ovoce (je doplněk). Ovoce a zelenina obsahují monosacharidy, významné minerální látky a vitamíny.

- mléčné výrobky, které obsahují vápník (velkým zdrojem vápníku jsou mořské řasy 14x více než mléko) a fosfor, pro silné a zdravé zuby a kosti, a také zlepšují imunitu

- maso a alternativy masa ( sojové výrobky, seitan, tempeh), ryby, luštěniny, které jsou zdrojem bílkovin - základní stavební látky organismu, tvoří a obnovují tkáně, důležité pro růst.

- tmavé pečivo, které je zdravější než světlé, obsahuje více vlákniny, která je velmi důležitá pro čištění střev

- obiloviny - významné sacharidové plodiny (pšenice, žito, ječmen, ovec, kukuřice, proso, rýže, čirok)

- nejméně 5krát denně pestrou stravu v přiměřeném množství

- pít dostatečné množství tekutin, které nejsou příliš sladké

V mateřské škole musíme dodržovat plnění "spotřebního koše" - to jsou skupiny vybraných druhů potravin - maso, ryby, luštěniny, mléko, mléčné výrobky, tuky, cukry, zelenina, ovoce. Tabulky spotřebího koše jsou vypracovány každý měsíc a jsou předkládány při kontrolách Krajské hygienické stanici, Krajskému úřadu libereckého kraje, Magistrátu města Liberec a České školní inspekci.